Category Archives: MEETS

INFO – meeting&money

Please observe that all sale at venue will be CASH ONLY.

If you need to exchange currency we recommend you do that on arrival at Gardermoen airport.

Any last minute payment of fee or banquet tickets must be done at the technical meeting. That is also CASH ONLY.

Technical meeting is Friday night at 20.00 – Olavsgården hotel.

Immediately following the technical meeting national representatives to the Board of NPF are expected to attend a board meeting at the same location.


Nordisk – INFO

Information on the upcoming Nordic Championship subjr/jr.

AIRPORT – HOTEL:
Distance Oslo Gardermoen Airport – Olavsgaarden Hotel ca 30 km.
Transport information: Norwegian –  English

HOTEL – VENUE (Avancia)
Shuttle service Olavsgård Hotel – Avancia venue (6 – 7 minutes) on saturday morning from 07.15 and onwards.
First priority for lifters and referees starting weigh in at 8:00.

Food and beverages will be on sale at the venue as well as Championship T-shirts.

NB! All sales will be CASH ONLY.
We recommend that guests use ATM or bank services at the airport for currency exchange. They are not easily accessible at venue.


Nordic subjr/jr Championships – TIMETABLE

The Nordic Championship for subjuniors and juniors will take place in Skedsmokorset, Norway on April 14th.

TECHNICAL MEETING: Friday 13.04.2012 at 20.00, at the championship hotel (Olavsgaarden Hotel)

NOMINATIONS

The timetable is as follows:

GROUP 1 –  WEIGH IN: 08:00 / START: 10:00

57 – Cathrine Færevåg Neresen – Nor
63 – Frida Leandersson  Swe
63 – Lillann Haaland – Nor
84 – Mirella Laukkanen – Fin
63 – Maria Aas Løseth – Nor
72 – Salla Rantapelkonen – Fin
72 – Sara Nyholm – Den
72 – Elina Rönnqvist – Swe
72 – Gudrun Groa Thorsteinsdottir – Isl
84 – Helene Granberg – Swe

GROUP 2 –  WEIGH IN: 08:00 / START: 10:30

66 – Tatu Sokka – Fin
66 – Janne Haapaniemi – Fin
74 – Teemu Hällfors – Fin
74 – Simon Bråthe Johansen – Nor
74 – Ville Niskanen – Fin
74 – Mickel Dahl – Den
93 – Matias Hyttinen – Fin
93 – Henri Hakonen – Fin
93 – Nicolai Nielsen – Den

GROUP 3 –  WEIGH IN: 08:00 / START: 10:57

83 – Lasse B. Ahrendsen – Den
83 – Patryk Bolek – Den
83 – Sami Lehtonen – Fin
83 – Pirkka Vilen – Fin
105 – Sauli Kallunki – Fin
120 – Nikolai Titlestad – Nor
120 – Petrus Nurminen – Fin

GROUP 4-  WEIGH IN: 13:00 / START: 15:00

74 – Eero Maki – Fin
83 – Henrik Fransson – Swe
83 – Jonas Aas – Nor
83 – Niklas Nordling – Swe
83 – Timmy Waxfældt – Den
93 – Erik Gunhamn – Swe
93 – Kristian Helland – Nor
93 – Julian Lysvand – Nor
93 – Erik Fredriksen – Nor
93 – Rene S. Vestergaard – Den
93 – Olafur Hrafn Olafsson – Isl

GROUP 5-  WEIGH IN: 13:00 / START: 15:33

105 – Endre Wollan – Nor
105 – Mathias Lindh – Swe
105 – Casper Futtrup – Den
105 – Leppanen Teemu – Fin
105 – Viktor Renberg – Swe
105 – Sindre Østerås – Nor
105 – Jonathan Gonge – Den
120 – Damir Trokic – Swe
120 – Per Marius Hole – Nor
120 – Morten Jensen – Den
120 – Bill Winter – Fin
120 – Tobias Kokholm – Den
120+ – Andre Sjøholm – Fin

Referees:
Morten Novum – Nor
Jan Ståle Bigseth – Nor
Tero Hyttinen – Fin
Klaus Brostrøm – Den
Helge Laursen – Den
Pål Nilsen – Nor
Leif Josefsson – Swe
Bengt Winbladh – Swe