Tag Archives: 2012

Nordic Championships – NOMINATIONS

Here are the preliminary nominations for the Open Nordic Championships i Powerlifting and Bench press 2012.

POWERLIFTING: NM12_PL

BENCH PRESS: NM12_BP

38 lifters are nominated in Powerlifting, 17 women and 21 men.
38 lifters are also nominated i Bench press, 16 women and 22 men.

Final nominations must be sent by August 4th.


Nordic subjr/jr Championships – TIMETABLE

The Nordic Championship for subjuniors and juniors will take place in Skedsmokorset, Norway on April 14th.

TECHNICAL MEETING: Friday 13.04.2012 at 20.00, at the championship hotel (Olavsgaarden Hotel)

NOMINATIONS

The timetable is as follows:

GROUP 1 –  WEIGH IN: 08:00 / START: 10:00

57 – Cathrine Færevåg Neresen – Nor
63 – Frida Leandersson  Swe
63 – Lillann Haaland – Nor
84 – Mirella Laukkanen – Fin
63 – Maria Aas Løseth – Nor
72 – Salla Rantapelkonen – Fin
72 – Sara Nyholm – Den
72 – Elina Rönnqvist – Swe
72 – Gudrun Groa Thorsteinsdottir – Isl
84 – Helene Granberg – Swe

GROUP 2 –  WEIGH IN: 08:00 / START: 10:30

66 – Tatu Sokka – Fin
66 – Janne Haapaniemi – Fin
74 – Teemu Hällfors – Fin
74 – Simon Bråthe Johansen – Nor
74 – Ville Niskanen – Fin
74 – Mickel Dahl – Den
93 – Matias Hyttinen – Fin
93 – Henri Hakonen – Fin
93 – Nicolai Nielsen – Den

GROUP 3 –  WEIGH IN: 08:00 / START: 10:57

83 – Lasse B. Ahrendsen – Den
83 – Patryk Bolek – Den
83 – Sami Lehtonen – Fin
83 – Pirkka Vilen – Fin
105 – Sauli Kallunki – Fin
120 – Nikolai Titlestad – Nor
120 – Petrus Nurminen – Fin

GROUP 4-  WEIGH IN: 13:00 / START: 15:00

74 – Eero Maki – Fin
83 – Henrik Fransson – Swe
83 – Jonas Aas – Nor
83 – Niklas Nordling – Swe
83 – Timmy Waxfældt – Den
93 – Erik Gunhamn – Swe
93 – Kristian Helland – Nor
93 – Julian Lysvand – Nor
93 – Erik Fredriksen – Nor
93 – Rene S. Vestergaard – Den
93 – Olafur Hrafn Olafsson – Isl

GROUP 5-  WEIGH IN: 13:00 / START: 15:33

105 – Endre Wollan – Nor
105 – Mathias Lindh – Swe
105 – Casper Futtrup – Den
105 – Leppanen Teemu – Fin
105 – Viktor Renberg – Swe
105 – Sindre Østerås – Nor
105 – Jonathan Gonge – Den
120 – Damir Trokic – Swe
120 – Per Marius Hole – Nor
120 – Morten Jensen – Den
120 – Bill Winter – Fin
120 – Tobias Kokholm – Den
120+ – Andre Sjøholm – Fin

Referees:
Morten Novum – Nor
Jan Ståle Bigseth – Nor
Tero Hyttinen – Fin
Klaus Brostrøm – Den
Helge Laursen – Den
Pål Nilsen – Nor
Leif Josefsson – Swe
Bengt Winbladh – Swe


Nordic sub-jr/jr Championships – NOMINATIONS

More than 50 young Nordic powerlifters are now busy preparing for the upcoming Nordic Championships taking place in Skedsmokorset, Norway on April 14th.

Here are the preliminary nominations:Nordicjr_12

For more information, contact meet director Heidi Hille Arnesen: heiarn@lorenskog-skole.no